TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Dział Pomocy Socjalnej dla Studentów i Doktorantów

Stypendia dla osób niepełnosprawnych

Informacje ogólne

Stypendium dla osób niepełnosprawnych może otrzymywać doktorant studiów doktoranckich rozpoczętych przed rokiem akademickim 2019/2020, który posiada orzeczenie o niepełnosprawności, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie, o którym mowa w art. 5 oraz art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Łączny okres przysługiwania stypendium wynosi 12 semestrów, bez względu na jego pobieranie przez doktoranta.

W przypadku gdy niepełnosprawność powstała w trakcie studiów lub po uzyskaniu tytułu zawodowego – doktorant może otrzymać stypendium przez dodatkowy okres 12 semestrów.


Wnioski

Stypendium dla osób niepełnosprawnych jest przyznawane na wniosek doktoranta.

Wniosek wraz z orzeczeniem należy złożyć w formie papierowej w Dziale Pomocy Socjalnej dla Studentów i Doktorantów w bud.C-13, p.1.02b. Wniosek do pobrania tutaj.


Terminy

Terminy składania wniosków znajdują się na stronie Terminy.


Okres

Stypendium dla osób niepełnosprawnych przyznawane jest na rok akademicki, tj. od października do czerwca, jednak nie dłużej niż na okres ważności orzeczenia.


Kategorie stypendium

Stypendium przyznawane jest w trzech kategoriach:

  1. Kategoria pierwsza – przyznawana doktorantom z orzeczonym:
    • lekkim stopniem niepełnosprawności;
    • orzeczoną częściową niezdolnością do pracy;
    • stałą lub długotrwała niezdolnością do pracy w gospodarstwie rolnym, bez prawa do zasiłku pielęgnacyjnego;
    • III grupą inwalidztwa.
  2. Kategoria druga – przyznawana doktorantom z orzeczonym:
    • umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych;
    • orzeczoną na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych całkowitą niezdolnością do pracy;
    • II grupą inwalidztwa.
  3. Kategoria trzecia – przyznawana doktorantom z orzeczonym:
    • znacznym stopniem niepełnosprawności, w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, orzeczoną na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych całkowitą niezdolnością do pracy i samodzielnej egzystencji;
    • stałą lub długotrwała niezdolnością do pracy w gospodarstwie rolnym, z przysługującym zasiłkiem pielęgnacyjnym;
    • grupą inwalidztwa.

Wysokość stypendium dla osób niepełnosprawnych

Wysokość stawek stypendium w poszczególnych progach ustala Rektor w porozumieniu z uczelnianym organem samorządu studenckiego, w Piśmie Okólnym, w terminie do 6 listopada w przypadku semestru zimowego i do 30 marca w przypadku semestru letniego.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję