TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Informacje ogólne
Stypendium socjalne może otrzymać student będący w trudnej sytuacji materialnej. Podstawą przyznania stypendium jest miesięczna wysokość dochodu w rodzinie studenta w przeliczeniu na osobę.
W roku akademickim 2024/2025 jest to kwota 1 570,50 zł netto.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach student może otrzymać stypendium socjalne w zwiększonej wysokości, np. zamieszkiwanie z pozostającym na utrzymaniu studenta dzieckiem..
Stypendium przysługuje na studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia i jednolitych studiach magisterskich. Łączny okres przysługiwania stypendium wynosi 12 semestrów, bez względu na jego pobieranie przez studenta, z zastrzeżeniem, że w ramach tego okresu stypendium przysługuje na studiach:
UWAGA! Dla studentów Wydziału Medycznego, zgodnie z ustawą, okres przysługiwania stypendium wynosi 14 semestrów.
W przypadku studiowania na więcej niż jednym kierunku studiów stypendium można pobierać tylko na jednym kierunku.
Stypendium socjalne nie przysługuje studentowi, który
Wnioski
Stypendium socjalne jest przyznawane na wniosek studenta.
Wniosek należy zarejestrować w systemie teleinformatycznym, a następnie wraz z dokumentacją złożyć osobiście w biurze podawczym lub wysłać za pośrednictwem poczty polskiej (decyzduje data stempla pocztowego) do Działu Pomocy Socjalnej dla Studentów i Doktorantów.
Instrukcja składania wniosków w systemie znajduje się w zakładce Instrukcje.
Terminy
Terminy składania wniosków znajdują się w zakładce terminy.
Termin złożenia wniosku uznaje się za zachowany jeśli obie formy wniosku (wniosek w systemie oraz wniosek papierowy) zostaną złożone w wyznaczonym terminie.
Okres
Stypendium może być przyznane na rok akademicki (od paździenika do czerwca).
Wysokość stypendium socjalnego
Wysokość stawek stypendium socjalnego w poszczególnych progach ustala Rektor w porozumieniu z uczelnianym organem samorządu studenckiego, w Piśmie Okólnym, w terminie do 6 listopada.
Skład rodziny studenta
Przy ustalaniu wysokości dochodu uprawniającego studenta do ubiegania się o stypendium uwzględnia się dochody osiągane przez:
Ubieganie się o stypendium socjalne bez wykazywania dochodów rodziców i rodzeństwa
Student może ubiegać się o stypendium bez wykazywania dochodów rodziców i rodzeństwa, jeżeli spełnia jeden z następujących warunków:
W takim przypadku student musi złożyć oświadczenie, że nie prowadzi wspólnego gospodarstwa domowego z żadnym z rodziców, opiekunów prawnych lub faktycznych. Wzór oświadczenia dostępny jest tutaj.
Dokumentowanie sytuacji materialnej rodziny studenta
Każdy student ubiegający się o przyznanie stypendium socjalnego zobowiązany jest do przedłożenia wszystkich dokumentów niezbędnych do ustalenia sytuacji materialnej swojej rodziny.
Pełen katalog dokumentów oraz zasady ustalania składu rodziny i dochodu studenta określa załącznik nr 1 do regulaminu.
Lista podstawowych dokumentów - kliknij tutaj.
Podstawowe dokumenty to m.in.:
Dochody nieuwzględniane w dochodzie rodziny przy ustalaniu prawa do stypendium socjalnego
Do dochodu rodziny nie wlicza się:
Stypendium socjalne a urlop
W okresie korzystania z urlopu student może pobierać stypendium socjalne.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »