TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Zasady ustalania skłądu rodziny i dochodu studenta omówione są w załączniku nr 1.1 do Regulaminu.
Lista podstawowych dokumentów znajduje się na stronie.
Stypendium socjalne może otrzymać student w trudnej sytuacji materialnej
Stypendium socjalne przyznawane jest w semestrze zimowym na okres pięciu miesięcy (październik – luty), natomiast w semestrze letnim na okres czterech miesięcy (marzec – czerwiec), pod warunkiem zachowania terminów.
Progi dochodowe dostępne są na stronie.
Dochody dokumentujemy za ostatni rok kalendarzowy poprzedzający rok akademicki, w którym student stara się o stypendium socjalne.
Przykład: student ubiega się o stypendium w roku akademickim 2023/2024, wykazuje dochody za rok 2022
Tak, należy przedłożyć kserokopię świadectwa pracy (umowy zlecenia/umowy o dzieło) oraz pitu-11 z tejże firmy za rok będący podstawą obliczenia dochodu.
Tak, jest to tzw. dochód uzyskany. Należy dołączyć następujące dokumenty:
Aby potwierdzić fakt otrzymywania alimentów konieczne jest przedstawienie:
lub odpis zatwierdzonej przez sąd ugody zawartej przed mediatorem, które to ugody zobowiązują do uiszczania alimentów.
Należy dołączyć:
Tak, wniosek o stypendium socjalne składa się dwa razy w ciągu roku akademickiego, gdyż stypendium jest przyznawane na jeden semestr.
W przypadku, gdy sytuacja materialna rodziny studenta uległa zmianie w stosunku do tego, co oświadczył, ubiegając się o stypendium socjalne na semestr zimowy, należy dołączyć dokumenty potwierdzające zmianę (kserokopię umowy, zaświadczenie o wysokości pensji za pierwszy pełny miesiąc pracy).
Pełnoletniego, nieuczącego się rodzeństwa nie wykazujemy w składzie rodziny.
W przypadku jednak, gdy rodzeństwo, niezależnie od wieku i od podejmowania lub niepodejmowania dalszej nauki, legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym, uwzględnia się tę osobę w składzie rodziny, o ile pozostaje na utrzymaniu rodziców studenta. Sposób dokumentowania sytuacji materialnej tych osób jest więc analogiczny do tego stosowanego przy pozostałych członkach rodziny, z zastrzeżeniem, że uwzględniona w dokumentacji musi zostać również kopia orzeczenia o niepełnosprawności.
Tak. Student studiów niestacjonarnych jest uprawniony do pobierania stypendium socjalnego. Dodatkowo, o ile student nie pracuje, wymagane jest zaświadczenie z Urzędu PRacy bądź oświadczenie o braku zatrudnienia.
Świadczenia socjalne są przyznawane studentom, którzy przebywają na urlopie z zastrzeżeniem, że łączny okres, przez który przysługują świadczenia, wynosi 12 semestrów, bez względu na ich pobieranie przez studenta, z zastrzeżeniem, że w ramach tego okresu świadczenia przysługują na studiach:
Prawo do świadczeń nie przysługuje studentowi posiadającemu tytuł zawodowy (w tym również uzyskany za granicą):
Wyjątek dotyczący prawa do stypendium dla osób niepełnosprawnych
W przypadku gdy niepełnosprawność powstała w trakcie studiów lub po uzyskaniu tytułu zawodowego, student może otrzymać stypendium dla osób niepełnosprawnych jeszcze na jednym kolejnym kierunku studiów przez okres nieprzekraczający 6 lat. Przy ocenie prawa do stypendium dla osób niepełnosprawnych na kolejnym kierunku studiów istotny jest moment powstania niepełnosprawności, a nie data wydania orzeczenia potwierdzającego powyższy fakt.
Nie, w przypadku rezygnacji ze studiów stypendium przestaje być wypłacane od miesiąca, w którym decyzja o skreśleniu z listy studentów stała się ostateczna. Student nie jest jednak obowiązany do zwrotu pobranych do tego czasu świadczeń.
Po wypełnieniu wniosku w systemie stypendialnym, wniosek powinien zostać wydrukowany z systemu, podpisany własnoręcznym podpisem a następnie dostarczony w wersji papierowej wraz z całą dokumentacją potwierdzającą stan faktyczny. Tylko kompletne wnioski są rejestrowane.
Wnioski stypendialne i zapomogi wysyłane pocztą elektroniczną nie będą rozpatrywane.
Tak, komplet dokumentów można wysłać zarówno pocztą jak i firmą kurierską. Liczy się data stempla pocztowego.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »